Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

 

2013 Çevrimiçi Reklamcılık Performansı’na göre, reklamverenler çevrimiçi ortamı nasıl gördüklerini değiştiriyorlar. Nielsen, “Doğrudan tepki için kaleyi uzun zamandır, pazarlamacılar artık tüketici algısını değiştirmeye yönelik markalaşma amaçları için çevrimiçi kucaklıyor” dedi.
Pazarlamacılardan yüzde altmış üç yüzde 2013’te çevrimiçi marka reklamlarına ayrılan doların artacağını ve beşte birinin artışın yüzde 20’yi aşacağını düşünüyor.
Marka pazarlamacıları 2013’te marka reklam harcamalarında genel bir büyüme bekliyorlarken, özellikle dijital kanallardaki harcamalarının diğerlerinden daha hızlı olacağını öngörüyorlar. Marka pazarlamacılarından yaklaşık dörtte biri (% 70), 2013’te sosyal medya kullanımını artırmayı planlıyor ve bunu mobil reklamcılığın (% 69) ve video reklamcılığın (% 64) yakından takip etmeyi planlıyoruz. Reklam ajansları ayrıca mobil reklamcılığın (% 81) ve video reklamcılığın (73%) ve sosyal (% 57) büyümeyi öngörüyor.

Sosyal medya reklamcılığının cazibesi büyüktür: Markalar, kırık bir medya manzarasına bakarken, sosyal ağlar onlara ilginç bir önerme sunmaktadır. Sosyal ağlar ölçekli muazzam kullanıcı tabanlarına ve derin veritabanlarına sahiptir. Yüksek katılımları var – Amerikalılar Temmuz 2012’den itibaren sosyal paylaşım ağlarında ayda ortalama 12 saat harcıyordu; 18-24 yaş arasındaki çocuklar ortalama 20 saattir. Ve potansiyel olarak, sosyal medya markalara içerik için benzersiz bir esir izni sunuyor.
Garantili yerleştirme, reklamverenlerin ödeme yapmasına olanak tanır: Markalar, içerik dağılımı veya izlenimi veren bir kitleyin önüne kopyalamayı, yani dağınık tüketicilerin dikkatini çekme döneminde giderek daha az rastlanan bir başarıya dönüştürmek için para ödüyor. Söz konusu garantinin sağlanması isteği, sosyal medyanın, Facebook’un sağ raylı reklamları gibi geleneksel görüntülü reklamlardan ve bir kullanıcının akışında ya tweet ya da bir Facebook mesajı olarak yer alan sözde yerli reklamlardan uzaklaştığını açıklamaktadır. Yayın içi reklamcılığın en umut verici sosyal reklam biçimi olarak bir fikir birliğinin oluştuğu görülüyor.
Sosyal medya reklamcılığı patlamaya hazır: Sosyal medya reklamcılığı genç bir pazardır ve şimdiye kadar sadece reklamverenlerin büyük çoğunluğu için reklam bütçelerinin% 1 ila% 10’unu temsil etmektedir. Bu payın büyümesi için önemli bir fırsat var. BIA / Kelsey geçtiğimiz günlerde 2017 yılında 11 milyar dolarlık sosyal reklam harcamasının geçen seneki 4.7 milyar dolardan artacağını öngören bir görüş sunan bir çalışma ile çıktı. Bu tahmin büyük – ancak hala kötümser görünüyor, çünkü …

Mobil kullanımın artırılması büyük bir büyüme sürücüsü olacak: BIA / Kelsey tahmini 2017’de 2.2 milyar dolar olan mobil satışın% 20 pazar payına sahip olmasını gerektiriyor. Bu kolayca aşılabilir. Hem Twitter hem de Facebook, mobil cihazların% 50’sini geçti ve mobil cihazların sürekli büyümesi göz önüne alındığında sadece artacak. Mobil, geçen çeyreğin sonuna kadar mobil reklam yayınlamasa da, geçen yıl Facebook’ın reklam gelirinin% 11’ini oluşturuyordu. Dördüncü çeyrekte% 23’e kadar çıktı. Ve şimdi, Twitter, mobil reklam gelirinin masaüstü reklam gelirini düzenli olarak aştığını bildiriyor. Dolayısıyla, sosyal medya reklamcılığı, hızla büyüyen mobil reklam pazarının giderek artan bir bölümünü kapmak için benzersiz bir konumdadır.

Nasıl?

Önce reklamcılık hedeflerinizi belirleyin. Başlamadan önce, sosyal medyada reklam vermek istediğiniz nedenleri ve neyi elde etmek istediğinizi düşünün.
Kampanyalarınız için hem günlük hem de ömür boyu bütçeler oluşturun. Bütçenizi hem bir kampanyanın uzunluğu hem de günlük olarak ayarlamak, ne zaman yayınlanacağınıza karar vermenize yardımcı olur.
Sosyal reklam platformlarını araştırın. Kampanyanız için en iyi türden bağımsız olarak, seçeneklerinizi öğrenin, böylece en iyi kararı verebilirsiniz.
Sosyal reklam kampanyalarınızı diğer reklamcılık girişimleri bağlamında uyarlayın. Uyum yaratmak için yaratıcı, mesajlaşma ve hedeflemenizin geleneksel reklamlarınızın geri kalanı ile aynı olduğundan emin olun.
Mevcut hedefleme seçeneklerini, reklamcılık hedeflerinizle eşleştirin. Sosyal medya reklamlarının cazibesinin bir kısmı, hedefleme seçeneklerinin bolluğu olmakla birlikte, karar vermeden önce hedeflemeyi kullanarak ne yapmak istediğinizi düşünün.
Test, test, test. Bir şeyin başarısını belirlemenin en iyi yolu, iki küçük test grubuna sahip olmak ve onlara aynı terfi içerikli sürümlerin farklı sürümlerini göstermek ve ardından listenin dengesi için daha iyi performans gösteren içeriği kullanmaktır.
Mümkün olduğunca otomatikleştirin. Sosyal reklamlar kullanan şirketler için bir sonraki aşama, performans temelinde optimizasyon kararları veren bir platform kullanmaktır.
Günün saatini ve planlamayı unutmayın. İnsanın reklamınızla en fazla etkileşime girdiği saatleri ve günleri inceleyin ve bütçenizin daha fazlasını o zamanlara ayırın.
Kampanyanızın durumunu en iyi temsil edecek metrikleri belirleyin. Kampanyanız ilerledikçe, seçtiğiniz metriklerin sonuçlarını optimize etmek için değişiklikler yapın veya ölçtüğünüz öğeyi değiştirmenizin gerekip gerekmediğini belirleyin.
Metrikleri analiz etmek için düzenli toplantılar yapın. Neyin değiştirilmesi gerektiğini bilmek için tek yol, sonuçlara düzenli olarak bakmaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir